Első lépések

Egy elég fontos részhez érkeztünk el. Mondhatni az egyik legfontosabb témához. Itt most nem fogok kitérni arra, hogy milyen lemezjátszót, hangszedőt, erősítőt, stb. vegyünk hanem csakis a zenei hanghordozóval fogok foglalkozni.

Ahogy a címben is láthatjuk most a legelső szárnybontogatásban szeretnék egy kis segítséget nyújtani. Összeszedem nektek azokat a kritériumokat amiket figyelembe kell vennünk, vagy biztosítanunk kell mielőtt belevágnánk a vinyl (bakelit) hanglemezek gyűjtésébe. Az itt leírtak természetesen megint csak az én személyes véleményemet tükrözik, nem kell velem feltétlenül egyetérteni :-).

1) Biztosítsunk megfelelő helyet a leendő lemezeinknek.

Ez egy sarkalatos pontja a gyűjtésnek. Mielőtt belekezdenénk a vásárlásba azelőtt biztosítsunk megfelelő helyet a hanglemezeknek. Alakítsunk ki egy kis sarkot magunknak, válasszuk ki a nekünk megfelelő szekrényt ahol tárolni fogjuk a lemezeinket. Erre több megoldás is szóba jöhet, lást a „Tárolás” menüpontot. Hiszen mennyivel szebben mutat a gyűjteményünk ha egy helyen tároljuk őket és nem pedig szanaszét pakolászva, szétdobálva minden felé.

2) Döntsük el, hogy milyen vinyl (bakelit) hanglemezeket szeretnénk gyűjteni.

Én személy szerint a vegyes gyűjtési módnak a híve vagyok mivel egyaránt szeretek Jazz-t, Metal-t és Komolyzenét is hallgatni, de sokan vannak akik csak egy adott műfajba tartozó lemezeket gyűjtenek és csak az ebbe az érába tartozó lemezeket veszik meg. A műfaji besorolás igen hatalmas, csak példaként: Rock, Electronic, Pop, Folk, World & Country, Jazz, Funk, Soul, Hip Hop, Classical, Reggae és még sorolhatnám napokig. Mielőtt belevetnénk magunkat a mélyvízben ezen is el kell gondolkodnunk.

3) Ne vegyünk meg minden „vackot”.

Érdemes inkább egy szépen átválogatott, szelektált, a mi szájízünknek megfelelő gyűjteményt létrehozni, mint mindent megvenni ami csak a kezünk közé kerül. Véleményem szerint azt nem nevezhetjük vinyl (bakelit) hanglemez gyűjteménynek amikor valaki csak felhalmoz 1-2000db lemezt mindenféle törődés nélkül. Ha nincsen velük jövőbeni terveink (erre mutatok több lehetőséget is a Hanglemezek újrahasznosítása oldalon), akkor ne tartsunk meg üres borítókat vagy olyan lemezeket amiknek nincsen borítója. Ne tárolgassunk törött, lejátszatatlan lemezeket. Jól tudom, hogy rossz érzés egy lemezt kidobni de sajnos van amikor nincs mit tenni mert az adott lemez már menthetetlen és csak a helyet foglalja. A lent látható képeken is ézerhető a különbség.

4) Szabaduljunk meg a duplikátoktól.

Ha egy lemezből kettő vagy több példányunk van akkor a jobb állapotút tartsuk meg a többit pedig adjuk el (vagy cseréljük el). Felesleges egy adott lemezből 10-20db ugyan olyat tartogatni. Csak akkor tartsunk meg azonos lemezeket ha mondjuk más kiadások. Én például a normál kiadások mellett az orosz és bulgár kiadásokat gyűjtöm, de két azonos Jugoszláv vagy U.S.A. lemezt nem tárolgatok. Így egyrészt vissza tudunk nyerni egy kis pénzt amit más vinyl (bakelit) hanglemezekre tudunk költeni, másrészt nem nő a gyűjteményünk túl rajtunk. Az már egy másik kategória amikor valaki célul tűzi ki, hogy egy adott album mindegyik kiadását megpróbálja összegyűjteni.

5) Legyünk tisztában a saját anyagi és helyi korlátainkal.

Ezt a pontot remélem nem kell elmagyaráznom. Ahogy a jólismert közmondás is tartja Addig nyújtózkodj, ameddig a takaród ér. Eleinte hülyeségnek fog tűnni ez a pont, de majd gondoljatok vissza rám négy-öt év múlva.

6) Vezessünk listát a kiadásainkról/bevételeinkről.

Érdemes egy Excel táblázatot vezetni arról, hogy mikor (esetleg hol) milyen lemezt és mennyiért vettünk meg vagy adtunk el. Ez szintén azért lehet fontos, hogy tiszába legyünk azzal, hogy mennyit költünk a kis szenvedélyünkre. Sajnos velem is előfordult már, hogy egy kicsit túlköltekeztem és ennek a felismerésében segített a saját kis táblázatom. Végezzünk el egy egyszerű kis számolást. Tegyük fel, hogy hetente költünk 3-5000Ft-ot lemezeker. Egy év 52-53 hétből áll (az adott évtől függően) vagyis egy évben összesen 156.000Ft – 260.000Ft-ot költünk el jelen esetben. Persze ez az érték igen magas, de legalább jól lehet vele szemléltetni, hogy mennyire túl tudnánk költekezni, ha mindent és minden mennyiségben megveszünk amit csak meglátunk (mint ahogy írtam már a 3. és 4. pontban).

7) Vezessünk listát a saját lemezeinkről.

Jómagam talán ezt a bekezdést tartanám a legfontosabbnak. Már a gyűjtögetés legelején hozzunk létre egy Excel listát amin pontosan vezetni tudjuk, hogy milyen lemezeink vannak. Ez azért is fontos mert így mindig naprakészek lehetünk, másrész tudni fogjuk, hogy az adott lemezünk (album) ami megvan nekünk milyen tulajdonságokkal rendelkezik. Itt egy kis példa hozzá:

A kis listából jól ki tudjuk venni [katt a képre] melyik hanglemez milyen kiadás, látjuk az állapotát (én egy tízes skálához viszonyítva szoktam megadni, de használhatjuk a hivatalos osztályozást is) és egyéb tulajdonságait.

Ha esetleg valaki nem tudja, hogy hogyan kell az excelt ilyen módon használni, akkor erről is csináltam egy kis útmutatót, ahol többek között megmutatom az általam legjobban kedvelt részt, mégpedig azt, hogy különbféle parancsokkat/függvényekkel hogyan tudjuk a táblázatunkból kilistázni, hogy adott feltételeknek mennyi lemezünk felel meg. Magyarán hány darab német nyomású lemezünk van, mennyiben van insert, százalékosan milyen állapotban vannak a lemezeink és hasonlók. Ezt a kis „Tutoriált” itt találjátok meg:

Excel lista vezetése