Könyvek

Itt megtaláljátok az összes olyan könyvet, ami bakelit/vinyl lemezekkel foglalkozik. Ha esetleg tudtok olyan könyvet, ami itt nem szerepel, akkor küldjétek el nekem a szerzőt és a címét a bakelitkorong@gmail.com e-mail címre.

Elsősorban lemezekkel foglalkozó könyvek

Göbölyös N. László – Lemezlényeg ​Portalanul, Pallas, 2008 (Eredeti ár: 2990Ft)

Göbölyös N. László – Lemezlényeg ​Portalanul

Szubjektív történelemkönyvet tart kezében az olvasó. Egy zenerajongó történész írását, aki némileg önkényesen kiválasztott a rock leggazdagabb éveiből 66 albumot, hagyományos nevén LP-t, hogy némi esemény- és eszmetörténeti háttérbe helyezze bele ezeket a zenéket.

Szubjektív döntés volt, hogy éppen 66 legyen – ne keressen senki sem szimbolikus értelmet, számmisztikát benne és az is, hogy éppen ezeken a lemezeken keresztül teszek kísérletet egy kor hangulatának visszaadására. Lehet, hogy ha holnap állnék neki a munkának, nem pontosan ugyanez a 66 lemez szerepelne a könyvben, mint ahogyan abban is biztos vagyok, hogy ha bárki más hasonló könyvbe fogna, néhány általánosan elfogadott remekművet leszámítva, más listákat állítana össze.

Azoknak, akik az elmúlt években rendszeres olvasói voltak a www.rockhalo.hu oldalnak, rajta a Kortalan-portalan Rock című sorozatnak, jó néhány fejezet ismerősnek tűnhet. Valóban, az itt megjelent cikkek közül sokat felhasználtam, de nemigen akad olyan, amelyet változatlan formában vettem volna be a kötetbe, hiszen írásaim tárgyaiban éppen az a csodálatos, hogy ha újra és újra meghallgatja őket az ember, újabb dolgokat fedez fel bennük. Volt persze számos olyan lemez, amelynél csupán „biztonsági meghallgatásra” volt szükségem, hiszen évtizedek óta minden hangjuk, minden hangszerelésük bennem van. Agyamba, szívembe több tízezer zene költözött be örökre, legtöbbjüket bármikor „lehívhatom” és megszólaltathatom lemezjátszó bekapcsolása nélkül is.

Göbölyös N. László – A 60-as évek 45-ös fordulaton, Szabad Föld, 2003 (Eredeti ár: 5390Ft)

Göbölyös N. László – A 60-as évek 45-ös fordulaton

„Régóta foglalkoztatott a gondolat, hogy egyszer írok egy könyvet, amelyben életemnek e talán legizgalmasabb korszakát elmesélem kedvenc dalaimon keresztül, mindeddig azonban nem tudtam, hogyan fogjak hozzá.

És most, mielőtt végleg a felidézhetetlen messzeségbe kerülne az az idő, amikor még lejátszhatjuk a kedves, barázdás-karcos, könnyen porosodó sok helyváltoztatást és házibulit megélt kislemezeket, úgy éreztem, meg kell ragadnom e lehetőséget, hogy – sok-sok nemzedéktársammal együtt – kívülről-belülről átmossuk hallójáratainkat és lelkünket azzal a több ezer dallal, amely a slágerlistákat ostromolta.

A slágerlista persze – akár reális adatokon alapszik, akár „manipulált”, akárcsak a különböző zenei és filmdíjak – nem mindig tükrözi az örökzöld mezők értékrendjét. Hosszú azoknak a számoknak a sora, amelyek ugyan soha nem voltak number one-ok (éppen ‘túlkínálat’ volt, vagy csak ‘megkésve’ reagált rá a közönség), mégis, az utókorban sokkal jobban megmaradtak, mint az olyanok, amelyek esetleg egy hétre az élre ugrottak, aztán el is tűntek a feledés homályában.

Alapunk az 1960. január 1. és 1969. december 31. közötti, egyesített brit lista, de természetesen áttekintünk Amerikába és a kontinensre is, hogy a nagy Beat-Bábelben mindenki megtalálja régi ismerősét, és soha többé ne váljanak el egymástól.”

Robert Dimery (szerk.) 1001 ​lemez, amit hallanod kell, mielőtt meghalsz GABO, 2005/2007 (Eredeti ár: 9990Ft)

Robert Dimery (szerk.) 1001 ​lemez, amit hallanod kell, mielőtt meghalsz

„Az elmúlt ötven esztendő legjobb lemezeinek kritikai gyűjteménye, amely átfogó képet ad a mögöttünk álló fél évszázad kiemelkedő alkotásairól, az ötvenes évek rock & rolljától a 2000-es évek technológiai újításaiig. A 90 nemzetközi szakértő újságíró által összeállított válogatás nélkülözhetetlen kézikönyv. Ennek a több mint 900 fotóval – lemezborítók, együttesek, előadók – illusztrált, kritikus és egyben informatív könyvnek minden zenerajongó polcán ott a helye.”

(moly.hu-ról: https://moly.hu/konyvek/robert-dimery-szerk-1001-lemez-amit-hallanod-kell-mielott-meghalsz)

Dömötör Endre (szerk.) 303 ​magyar lemez, amit hallanod kell, mielőtt meghalsz GABO, 2008 (Eredeti ár: 6490Ft)

Dömötör Endre (szerk.) 303 ​magyar lemez, amit hallanod kell, mielőtt meghalsz

Amit az olvasó a kezében tart, nem más, mint az elmúlt négy évtized legjobb magyar könnyűzenei lemezeinek kritika ¡gyűjteménye, egyben az első ilyen jellegű kézi könyv, mely 303 magyar lemez születésének, megjelenésének és utóéletének körülményeit mutatja be 15 szakértő-újságíró közreműködésével. Vámosi Jánostól a Csík Zenekaron át az Amber Smithig a szerzők lelkesen ajánlanak, ám közben érték és jelentőség szempontjából is elhelyezik az egyes lemezeket a magyar popzene történetében. A303 szócikket, ugyanennyi lemezborítót, bőséges mennyiségű kiegészítő információt és rengeteg fotót tartalmazó kiadványnak minden zenerajongó polcán ott a helye!

A könyvről a Kultúrpart írt egy eléggé pontos kritikát 2009-ben, amit ITT elolvashattok

.

Másodsorban lemezekkel foglalkozó könyvek

.

Jávorszky Béla Szilárd/Sebők János – A ​magyarock története 1. Népszabadság könyvek, 2005 (Eredeti ár: 4790Ft)

A ​magyarock története 1

A maga nemében páratlan történelemkönyvet, különleges krónikát tart kezében az olvasó. A szerzők a magyar rockzene csaknem fél évszázados történetének megírására vállalkoztak abból az alkalomból, hogy a műfaj első képviselői a „koppintós korszak” után „hatvannégyben épphogy elindultak”, majd 1965 nyarán Verőcemaroson, az Expressz-táborban megszülettek azok az első magyar nyelvű Illés-dalok, amelyek az új műfaj hazai kezdeteit jelentik.

Számos, eseményekben és jelenségekben gazdag korszak, hat generáció,, többtucatnyi stílus, sok száz zenekar és előadó, ezernyi sláger, rádiófelvétel, hanglemez, koncert – erről szól A magyarock története. A krónikások ebben az első kötetben a reményteljes kezdetektől az „őszinte kőkemény rock” diadal-útjáig, a fekete bárányok színrelépéséig dolgozták fel az eseményeket. A jövő áprilisban megjelenő második kötet pedig az új hullámos előadók indulásától napjaink zenéjéig igyekszik kalauzolni az olvasót a műfaj sokfelé ágazó labirintusában.

E mű több generáció számára is élvezetes, legendaoszlató, izgalmas olvasmányt kínál, egyúttal igyekszik hozzájárulni ahhoz, hogy a rockzene végre Magyar-országon is a megérdemelt helyére kerüljön a kultúrtörténetben.

Jávorszky Béla Szilárd/Sebők János – A ​magyarock története 2. Népszabadság könyvek, 2006 (Eredeti ár: 6250Ft)

A ​magyarock története 2

Sajtóvélemények az első kötetről:
„A magyarock története kulturális szenzáció, a műfaj színes és részletgazdag alakulás-története, a lehetőséghez képest objektív értékítéletek, a szinte mindenre kiterjedő összegező-rendszerező gesztusnak köszönhetően kijelenthető: a hazai pop eddigi legfontosabb könyves dokumentuma látott napvilágot.” Wan2 Magazin

„Huszonöt év fő- és mellékszereplőinek bemutatásán túl a helyükre teszik a tényeket és a legendákat, sorba állítják az eseményeket, feltérképezik a korabeli kultúra és életmód terepét: a rádióműsorokat, a klubokat, a seregszemléket, megidézik a politikai reflexiókat, listák kerülnek elő koncertprogramokról, lemezekről, dalokról és eladásokról, s mindeközben egy csomó sosem látott fénykép. így kell ezt csinálni – jöhet a folytatás.” Marton László Távolodó, Magyar Narancs
„A magyar zenei újságírás eddigi legnagyobb vállalkozása. A Magyarock történetéről már most elmondható, hogy nehéz lesz megkerülni. Ez eddig a legátfogóbb mű a hatvanas-hetvenes évek magyar rockzenéjéről.” Szalai Balázs, lndex.hu
„A Jávorszky Béla Szilárd-Sebők János szerzőpáros színre lépésével új fejezet kezdődhet a populáris zene kutatásában. Mindketten régóta ismert szakírók, de úgy tűnik, most közösen minden eddiginél alaposabban és szisztematikusabban kezdték feltérképezni a műfaj elmúlt fél évszázadát. Retkes Attila, Magyar Hírlap

„A kiadvány több mint egy jól összeállított lexikon. Aki becsülettel végigolvassa, nemcsak, hogy hiteles képet kap az 1957 és 1981 közötti, ún. „Nagy Generáció” néven elhíresült nemzedékről és időszakról, de olyan háttér információknak is a birtokába jut, amiket ebben az összefüggésben, eddig még nem publikáltak.” Hegedűs István, Rockinform

„Á könyv, amely a Magyarock első része, a hetvenes évek végéig kíséri nyomon a hazai rock-, beat- és popkultúra alakulását, olykor erősen szubjektíven, de általában szakszerűen, pontosan, hitelesen. Nem mellesleg: dokumentumok, fotók sokaságával, valamint a kor ellentmondásainak megfelelő fanyar humorral.” Hegyi Iván, Népszabadság”