Milyen lemezjátszót vegyek?

Hát igen, ez az egyik legfontosabb kérdés ami felmerülhet abban, aki szeretné hallgatni is az összegyűjtött (vagy esetleg régről megmaradt, örökölt) lemezeit.

Annak érdekében, hogy megfelelő döntést tudjunk hozni, ahhoz először is fel kell tennünk az első kérdést: Pontosan mire is kell nekem a lemezjátszó?Ez voltaképp az egyik legfontosabb kérdés, még mielőtt lejátszót kezdenénk keresgélni. Hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy milyen okból akarunk lemezjátszót venni. A lemezjátszók ára a használt (és általában nagyon gyenge minőségű) kicsi, egy-két ezer forintos gépektől a csillagos égig terjedhet. Vannak lemezjátszók amik több millió forintba kerülnek (pl.: Kronos Turntable, Clearaudio Innovation széria). A lemezjátszóval szemben támasztott elvárások alapján a különböző gépeket az alábbi kategóriákra osztom szét.

1) Nullás szint

Abban az esetben, hogyha csak a régenről megmaradt, szüleink/nagyszüleink által ránk hagyományozott Korda Gyuri, Kovács Kati, Záray-Vámosi, stb. lemezeinket szeretnénk meghallgatni, akkor ebben az esetben szinte teljesen mindegy, hogy milyen lejátszót választunk. Ezek mindössze pár száz forintot érő, gyűjtői szempontból értéktelen lemezek (ettől függetlenül azért jó kis lemezek ezek, és kezdő gyűjtőként ezeket is nagyon hangulatos hallgatgatni 🙂 ), és nem történik nagy baj, ha elkopnak, megsérülnek, stb. mivel olcsón és könnyen beszerezhetőek. Ebben az esetben bármelyik orosz vagy csehszlovák gép megfelelhet.

2) Beugró /kezdő/ szint

Ha kicsit jobb lemezeket is szeretnénk magunkénak tudni (Piramis, Omega, Queen, Genesis, Bee Gees), és esetleg többször is (akár rendszeresen) hallgatni is szeretnénk ezeket a lemezeinket, akkor ebben az esetben már érdemesebb beruházni egy kicsit jobb lemezlejátszóba. Sajnos itt már jóval nehezebb a döntés. Ha nem szándékozunk túl nagy gyűjteményt felhalmozni, és a lemezek mellett CD-ket és rádiót is akarunk hallgatni a lejátszónk segítségével, akkor nyugodtan vehetünk egy kompaktabb kis gépet. Egy ilyen gép természetesen kompromisszumokat kíván. Ezek a gépek általában nem túl masszívak, nincsen meg az a klasszikus lemezjátszókra jellemző strapabíró érzést keltő hatásuk, a tűt nekünk kell rárakni kézzel a lemezre (vagy jobb esetben van egy kar a gépen, aminek a segítségével fel-le tudjuk emelni a Pickupot, de túl határozottan és durván [lejjebb ezt érthetőbben is elmagyarázom]), valamint amit én az egyik legnagyobb hátránynak tartok, hogy sok ilyenfajta lejátszónál fordul elő az, hogy a tű nem egy fémrúdra van ráragasztva, hanem műanyagra.

Viszont ezeknek a gépeknek az egyik legnagyobb előnye, hogy beépített erősítővel és hangszóróval rendelkeznek. Ezeket a lejátszókat 15.000Ft és 40.000Ft közötti áron tudjuk beszerezni.


Pár példa ilyen gépekre:

Ricatech RTT20

Soundmaster PL186H

Auna TT-83N

Supertech TT-28

ION Classic LP

Thomson TT 401CD

3) Ajánlott /közép/ szint

Én személyszerint mindenkinek aki kicsit is komolyabban gondolja a lemezhallgatást/lemezgyűjtést, az ha megteheti, akkor az ebbe a kategóriába eső, klasszikus kivitelű lemezjátszókat válassza. Ezekben a lejátszókban nincsen beépített erősítő, sem pedig hangszóró. A kinézetük (általában) megegyezik, van egy darab RCA kimenetük, és az újabb típusok már rendelkeznek USB csatlakoztatási lehetőséggel is, hogy akár digitalizálni is tudjuk az adott lemezünket. A tű lemezre helyezését itt is egy kar segítségével tudjuk elvégezni, viszont ezek a gépek úgy vannak kialakítva, hogy a kar leeresztésekor a gép óvatosan ráereszti a lemezre a tűt (tehát nem mi mozgatjuk közvetlenül a kart). A lejátszás után miután a tű elérte a belső gyűrűt, akkor a gép nem biztos, hogy visszateszi a kart, ezért akinek fontos, hogy a lemezjátszója rendelkezzen ezzel a funkcióval, akkor mielőtt megvenné a kiszemelt eszközt, azelőtt mindenképpen kérdezzen rá erre a tudására. Ezeket a lejátszókat 50.000Ft és 100.000Ft közötti áron tudjuk beszerezni. Pár példa ilyen gépekre:

Lenco L-3808

Lenco L-3807

Gemini TT-1100USB (tudom, ez nem pont az, de gondoltam legyen egy kivétel is)

Akai TTA05USB

4) Felső kategoria /profi/ szint (na jó, természetesen a profiknál ez a belépő szint)

A felsőbb kategóriás vagy profi lemezjátszókkal kapcsolatban sajnos nem tudok segítséget nyújtani. Ahogy fentebb írtam, én csak ritkán hallhatok lemezeket, inkább csak gyűjtöm őket, éppen ezért nem láttam szükségességét annak, hogy több százezer forintot költsek audió eszközökre. Ebből adódóan nincsen személyes tapasztalatom ezekkel a lejátszókkal kapcsolatban.