Lemezek tárolása

A lemezek tárolása egy nagyon kényes része a hanglemezek gyűjtésének. A megfelelő tárolás több szempontból is fontos. Egyrészt a szakszerű tárolásnak köszönhetően megóvhatjuk lemezeinket az esetleges sérülésektől, a gyűjteményünk kevesebb helyet fog igényelni és végsősoron a könnyebb átláthatóságot is elősegíti.

Mielőtt elkezdenénk összeszedni a különbféle tárolóeszközöket és módszereket azelőtt fontos átbeszélnünk pár alapszabályt. Tudom, sokan úgy gondolják, hogy „Ugyan már ez egyértelmű.” de sajnos az eddigi tapasztalataim azok, hogy nagyon sokan nem tartják be ezt a pár egyszerű kis szabályt, és ez okozza rengeteg lemez halálát.

1) Elsőként kezdjük a leges legfontosabbal. Több vinyl hanglemezt fektetve szigorúan tilos hosszú ideig tárolni!!! Fektetve tárolt bakelitek esetén a lemezek meggörbülnek, megvetemednek, behullámosodnak. Sajnos nagyon sokszor találkozok olyan emberrel aki 100-200db lemezt egymásra fektetve tárol, és sajnos ebben az esetben már menthetetlenül megrongálódik a lemez. Elég csak logikusan végiggondolni. 1db szimpla bakelit lemez súlya általában 250g (borítóval együtt); tehát akár csak 11db lemez esetén a legalsó lemezre 2,5kg-os súly nehezedik. Ez 200db lemez esetén 50kg. Nem is beszélve arról ha nehezebb indiai vagy régi U.S.A. lemezekről beszélünk (ezek akár 400g-ot is nyomhatnak). Tehát egy szónak is száz a vége, hanglemezt csakis állítva szabad tárolni!

2) Sose tegyük ki hőnek a gyűjteményünk. Radiátoroktól, konvektoroktól és közvetlen napsütéstől óvott helyen tároljuk. A hő hatására a hanglemezek szintén eldeformálódnak. Ennek a két kis egyszerű szabálynak a betartásával a gyűjteményünk szinte örökéletű lesz.

A kis felvezető után akkor vágjunk is bele a tárolási módszerekbe:

Nagylemezek tárolása

1) Az egyik leggyakrabban használt tárolási módszer a szekrényben való tárolás. Az hogy milyen szekrényt használunk a hanglemezeink tárolására voltaképp teljesen mindegy. Az egyik legklasszikusabb, és legelterjedtebb polcos szekrénytípus az IKEA által forgalmazott KALLAX. Régen EXPEDIT-nek hívták, csak kérőbb megváltoztatták a nevét, ezért ne lepődjünk meg azon ha esetleg máshol ezzel a névvel találkoztok, mert a két szekrény ugyan az (elvileg a KALLAX az EXPEDIT-nek a fejlesztett változata, de én nem látok különbséget a két szekrény között [sose láttam még személyesen Expeditet 😅]). Előnye ennek a szekrénytípusnak hogy sokféleképpen variálható, és különbféle „betéteket” lehet hozzá kapni. !! FONTOS: Ez a polcos szekrény típus nem rendelkezik hátsó merevítéssel, éppen ezért oldalirányban nincsen tartása, úgyhogy az összeszerelés után minimum egy helyen rögzítsük a falhoz, mert ha nem így teszünk akkor az csúnya meglepetést okozhat.

Akit bővebben érdekelnek a KALLAX szekrények az ide kattintva átnézheti a jelenlegi kínálatot.

Egy másik lehetőség ha saját magunk csináltatunk szekrényt a lemezeinknek. Ennek az a nagy előnye, hogy sokkal jobb minőségű alapanyagból lesz a szekrényünk, erősebb tartóelemeket használhatunk, és ha akarjuk akkor használhatunk hátlapot is, valamint olyan méretű és formájú szekrényt tudunk csináltatni amilyet csak akarunk (természetesen szín szempontjából is). Értelemszerűen a hátránya hogy 20-30%-al drágább lesz a szekrényünk. Én például saját magam csináltattam szekrényt, mert nem tetszett hogy túl vastagok a KALLAX szélső tartói, és hogy csak fekete és fehér színben lehetett kapni (amikor anno kellett volna a szekrény, akkor még nem lehetett kapni más színben). A szekrényem 185X135-ös lett, hátlappal és még egy fél szekrényre elég fával (mert csak teljes táblát lehetett venni) és 45.000Ft-ból jött ki az egész úgy, hogy a maradékból még csináltam egy 70X50-es kislemez tartó polcot szintén hátlappal.

KALLAX balra, egyedi gyártás jobbra

Kislemezek tárolása

A kislemezeim tárolására én a szintén IKEA álltal forgalmazott BILLY könyvespolcot használom. Mielőtt félreértés történne nem szponzorált az IKEA, hanem találtam a leárazott termékeik között két BILLY szekrényt együtt 20.000Ft-ért és ezeket használom jelenleg is, ezért példálozom velük.

Lemezek védelme tárolás közben

A polcrendszer kiválasztása mellett még egy nagyon fontos apróság amivel szerintem érdemes foglalkozni, hogy ne csak a tárolást oldjuk meg, hanem a lemezeinket is végjük meg a különbféle sérülésektől. Annak érdekében, hogy ne kopjon el a lemezünk borítója, érdemes rááldozni a pénzt külső borítóvédő fóliára. Ezeket a védőfóliákat ma már sok helyen és többféle kialakításban lehet kapni, és az áruk sem túl magas (ha megtaláljuk a megfelelő kapcsolatokat, akkor már 35-40Ft/db áron is beszerezhetőek), és nagyon meg tudják hosszabbítani a lemezeink élettartamát, mert egyrészt megakadályozza, hogy poros legyen a lemez, és megvédi a borítót a kopásoktól, és így nem alakulnak ki a klasszikus sérülések (körkopás, borító éleinek elvékonyodása/kiszakadása, stb.).