Mire van szükségem ahhoz hogy meghallgassam a lemezeim?

Régen ez a kérdés nem hiszem, hogy nagyon felmerült bárkiben is, hiszen a válasz eléggé egyértelmű. Sajnos ma már nem.

1) Univerzális gép esetén

Ha ilyen gépünk van (beépített erősítő, hangfal), akkor nincsen semmi másra szükségünk mint egy jó lemezre, és már élvezhetjük is a kedvenc számunkat.

2) Régi Tuchel csatlakozós lemezjátszó – Régi erősítő

Abban az esetben ha egy régi típusú klasszikus, tucheles lemezjátszónk van, akkor csak egy régi típusú tuchel bemenetes erősítőre (amin van phono bemenet), és hangfalakra lesz szükségünk.

Tuchel csatlakozó 1

Tuchel csatlakozó 2

3) Régi Tuchel csatlakozós lemezjátszó – új erősítő

Kétféle eset állhat fent akkor, hogyha egy régi típusú lemezjátszót szeretnénk rákötni egy újabb típusú erősítőre. Az új típusú erősítőkön RCA csatlakozókat használnak, éppen ezért elsőként ki kell cserélnünk a lemezjátszónk csatlakozóját. Ezt kétféle képen tehetjük meg:

A) Veszünk egy Tuchel – RCA átalakítót valamelyik audió boltban (ha jól emlékszem, akkor még a Media Markt-ban is árulnak ilyet). Ez az egyszerűbb eset, viszont nem feltétlenül szép.

B) A másik lehetőség, hogy átforrasztjuk a csatlakozót. Ezt a megoldást nem fogom részletezni, mert aki jártas az elektronikai és hangtechnikai szerelések terén, az meg tudja oldani az átalakítást leírás nélkül is; aki pedig nem ért hozzá, az ne kezdjen bele egy ilyen átalakításba, mert általában „gányolás”, lesz a végeredmény.

Miután átalakítottuk a csatlakozót, meg kell néznünk, hogy az erősítőnk rendelkezik-e Phono bemenettel. Ha igen, akkor minden szuper, jöhetnek a hangfalak, és már mehet is a buli. Viszont ha nincsen, akkor az nem túl jó hír (az új erősítők 80%-ában már nincsen Phono bemenet, csak a High-end darabokban). Ebben az esetben három lehetőség áll előttünk:

A) Veszünk egy új High-end erősítőt amiben van Phono bemenet. Ez a megoldás eléggé költségigényes, mert egy ilyen erősítő ára a legtöbb esetben 100.000 – 200.000Ft-tól kezdődik (Harman/Kardon, Bowers & Wilkins, Bose, Denon, JBL, stb.)

B) Beszerzünk egy régebbi 10-30 éves használt erősítőt amin még volt Phono bemenet. (Én jelenleg egy Onkyo TX-SV454-es erősítőt használok, és a mai napig tökéletesen működik, pedig kb. 30 éve szinte minden nap használva van).

C) Az utolsó megoldás, ha már van egy új erősítőnk, de nincsen rajta Phono bemenet, hogy veszünk egy úgynevezett RIAA korrektort. Ezek a kis készülékek úgy működnek mint egy előerősítő. A lemezlejátszóból érkező jelet felerősíti  hangszínmódosítás nélkül és egy újabb erősítőnek megfelelő szintig erősíti azt, így a RIAA korrektort az erősítő bármelyik bemetére ráköthetjük.

4) Új lemezjátszó – új erősítő

Új lejátszó és erősítő kombó esetén a lemezlejátszó típusa határozza meg, hogy szükségünk van-e RIAA korrektorra. Sok új lejátszóban már van beépített RIAA korrektor, amit ki/be tudunk kapcsolni, így a lejátszót normál és Phono bemenettel is tudjuk használni. Ha nincsen beépített korrektor, akkor a 3.pont második fele érvényes ide is.

Saját véleményem, javaslatom

Személy szerint én azt ajánlom, hogy ha van rá lehetőségünk, akkor a lemezjátszónkhoz használjunk régebbi klasszikus erősítőt, aminek van Phono bemenete, mert egy mai modern házimozi erősítő sosem fogja tudni visszaadni a hanglemez igazi, lágy hangzását a beépített elektronika miatt. Hiszen ha valaki úgy hallgat lemezt, hogy hangszíneket állít az erősítőn (elállítja a magas/mély hang arányokat), akkor semmi értelme az egésznek, hiszen pontosan az a lényege a lemezhallgatásnak, hogy az érkező jelet csupán felerősítjük, és a leadott jel módosítás nélkül válik hallhatóvá.